Zegar

Pogoda w Lubawce

Kalendarz

Radio

*****

*****

*****

*****

*****

Przydatne Linki

STOLUX - producent mebli na wymiar , kuchnie itp. ,jesteś zainteresowany proszę o kontakt Tel: 781 145 609

     Stolux meble na wymiar

                 L U B A W K A

HELENA - Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Całodobowe, Lubawka Tel: 667 085 908

HELENA - Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Całodobowe, Lubawka

STOLUX - producent mebli na wymiar , kuchnie itp. ,jesteś zainteresowany proszę o kontakt Tel: 781 145 609

      Stolux meble na wymiar

                 L U B A W K A


Synagoga w Kamiennej Górze

 

Synagoga została zbudowana ze środków miejscowej społeczności żydowskiej, a konsekrowano ją 12 maja 1858 r., w obecności przedstawiciela rządu, a także miejscowych władz powiatowych i miejskich. Był to wolnostojący budynek, ulokowany przy Wallstrasse 21 (obecnie al. Wojska Polskiego). Jak wynika z jedynego zachowanego wizerunku (na karcie pocztowej) była to wysoka, dwukondygnacyjna budowla na planie prostokąta, utrzymana w stylu neoromańskim z elementami tzw. mauretańskiego (wieżyczki w narożach). Wnosząc z układu okien, nad przedsionkiem mógł znajdować się babiniec, dostępny przez wewnętrzne klatki schodowe, ulokowane po bokach wejścia. Pomieszczenie główne oświetlały trzy wielkie okna umieszczone w każdej ze ścian bocznych. Dach dwuspadowy.

 Synagoga zastała zniszczona prawdopodobnie w 1939 lub 1940 r. nieruchomości Gminy Synagogalnej w Kamiennej Górze zostały przejęte przez przymusowy związek dla Żydów w Niemczech o nazwie Zrzeszenie Żydów w Niemczech (Reichsvereinigung der Juden in Deutschland). Następnie Zrzeszenie, pod naciskiem policji i służby bezpieczeństwa, zostało zmuszone do sprzedaży pożydowskich nieruchomości. W ten sposób w 1940 r. nowym właścicielem parceli synagogi został Hermann Ruffer. Obecnie brak śladów po budynku .

LUBAWKA © 2013                                                 Copyright © radziejAbout | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Liebau 2013